O PIWNICY WIN BADEŃSKICH VIN-BAD

Rozpieszczony przez słońce – dotyczy to nie tylko z natury uprzejmych ludzi, ale też, a może przede wszystkim szczególnych, wyśmienitych win. Czas spędzony w Kaiserstuhl, to najlepszy czas! Wszędzie panuje wyjątkowa gościnność, wyśmienita kuchnia i charakterystyczne wina z Kaiserstuhl!

HISTORIA PIWNICY VIN-BAD

  • Piwnica Win Badeńskich Vin-Bad ma do zaoferowania wina z winnicy Engist z dziesięciu szczepów winnych takich jak, Müller - Thurgau, Silvaner, Grauburgunder (Pinot Gris), Weissburgunder (Pinot Blanc), Riesling, Chardonnay, Muskateller (Muskat), Gewürztraminer, Spätburgunder (Pinot Noir), Regent, w różnych klasyfikacjach. Przy każdym winie podajemy zawartość alkoholu, cukru i kwasowość.
  • Każde oferowane wino posiada Urzędowy Numer Kontrolny nadawany przez Państwowy Instytut Uprawy Winorośli oraz analizę laboratoryjną. Winnica Engist mieści się w Achkarren w Kaiserstuhl w południowej Badenii, jest to stary wulkan mieszczący się w dolinie Górnego Renu. Winorośla uprawiane są na trzech stokach gór, Schlossberg, Castelberg i Vulkanfelsen, na jednych z lepszych grand cru.
  • Weingut Hans-Jörg Engist
  • Vin-Bad M.Kachel-Tujdowski
  • Hans-Jörg Engist pochodzi z pokolenia winiarskiej rodziny Engist, której historia sięga czasów wojny 30-letniej. Hans-Jörg Engist jest jednym z czołowych winiarzy w Kaiserstuhl. H.J. wraz z żoną Hanni prowadzi działalność typowo rodzinną, niszową, pozbawioną krzykliwego marketingu. Hanni koncentruje się na winogrodnictwie i kuchni, jej mąż trzyma pieczę nad piwnicą i winami. Wina Engist są znane i doceniane przez lokalnych winiarzy, cechuje je autorski sznyt, umiar i zwięzłość. Wiekszość win jest stonowana, wywarzona, ale i też wyrazista, jest w nich równowaga i dobra struktura, zachowują charakter.
  • W latach 1988-1993 Michał Kachel-Tujdowski pracował i przebywał w Badenii, w winnicy rodziny Engist przy uprawie winorośli i przy produkcji wina. Kompleksowo poznawał proces tworzenia wina. W trakcie pracy poznawał tajniki uprawy winorośli, gatunki winogron oraz ich późniejszy wpływ na jakość wina. Zapoznawał sie również z całym cyklem produkcji wina m.in. jak przebiega proces tłoczeń winogron i wpływ tego procesu na jakość i kategorię wina (np. ilość tłoczeń). Oferowane wina pochodza bezpośrednio z winnicy Engist, wytwarzane i rozlewane w jednym miejscu, co zapewnia wysoką jakość zgodnie z ustawą o winie.

WEINGUT HANS-JÖRG ENGIST

  • Winnica Engist znajduje się w słonecznej krainie Badenii, centralne położenie na szeroko znanej "wyspie wulkanicznej" Kaiserstuhl. W południowo-zachodniej, otwartej kotlinie leży wieś winnicza Achkarren. Ponieważ od zawsze odnotowywano tu najwyższe temperatury w Niemczech, rodzina Engist rozpoczeła tutaj uprawiać przed stuleciami swoje winorośla. Początki rodu można odnaleźć już przed wojną 30-letnią. Pierwszy przedstawiciel rodziny Engist z Achkarren pozostały w Kaisersthul włodarz szwedzkiego pochodzenia był jednym z prekursorów winnic na gruntach powulkanicznych. Dlatego nie jest dziwne, że wszyscy jego
  • liczni potomkowie, byli bardzo silnie związani z uprawą winorośli. Na liście potomków znajdujemy obok winogrodników kilku piwniczych, bednarzy czy handlarzy winem. Ta przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza i doświadczenie przełożyła się na uprawę winorośli i ich różnorodność na terenie powyżej wspomnianej winnicy. Dzisiejszy teren upraw winnicy wynosi około 10 ha, przy czym największą uwagę zwraca się na centralną lokalizację upraw winorośli. Rezultatem tych poczynań są coroczne znakomite markowe wina, których najlepsze z nich proponujemy państwu. Od wielu lat rodzina Engist jest zaprzysiężonym dostawcą wina mszalnego w Archidiecezji Freiburg.
obrazek michal kachal i engist
Rok 1989, od lewej, M. Kachel-Tujdowski / H-J. Engist / J. Engist
obrazek michal kachal i engist2
Rok 2012, od lewej, M. Kachel-Tujdowski / H-J. Engist / J. Engist

DYSTRYBUCJA WIN BADEŃSKICH

Wina można degustować po wcześniejszej rezerwacji czasowej. Realizujemy zamówienia indywidualne jak i instytucjonalne. Prowadzimy również wykłady tematyczne dotyczące zagadnień związanych z uprawą winorośli i produkcji wina. Służymy doradztwem również przy realizacji zamówień na wina. Zakres dystrybucji win, to sprzedaż hurtowa i detaliczna dla kurii diecezjalnych kościoła katolickiego, restauracji i odbiorców indywidualnych.

obrazek

Nazwa Kaiserstuhl (cesarski tron) pochodzi prawdopodobnie od siedziby sądu cesarza Ottona III (980-1002) niedaleko Leiselheim. Według obecnej wiedzy geologicznej stary wulkan Kaiserstuhl mający 15-20 milionów lat jest dzieckiem Rowu Górnoreńskiego. Ten z kolei jest częścią aktywnego od około 50 milionów lat systemu rowów tektonicznych, które ciągną się przez cały kontynent od Morza Śródziemnego po Skandynawię.

Weingut H.J.Engist

obrazek dom rodziny engist

Posiadłość, restauracja rodziny Engist, na tle Schlossbergu, Achkarren Kaiserstuhl.

img beczka wina engist 2008 winiarze engist

Rok 2008 Hans-Jörg Engist z winiarzami z Kaiserstuhl.

Vin-Bad / Kontakt

Piwnica Win Badeńskich
Pionierów 48 / 62-510 Konin, Wielkopolska
T. 63 246 16 16 / +48 531 46 16 16

mapa Polski
Powrót do góry