UPRAWA WINOROŚLI W KAISERSTUHL

Pierwsza udokumentowana wzmianka o uprawie winorośli w Kaiserstuhl pochodzi z 769 roku naszej ery. Z 1409 roku pochodzi informacja o tym, iż już Rzymianie uprawiali tutaj winorośl.

HISTORIA UPRAWY WINOROŚLI

Dzikie winorośle rosły w Badenii już 5 do 6 milionów lat temu. Dziki szczep vitis silvestris rósł jeszcze 70 lat temu w setkach egzemplarzy na drzewach w Kaiserstuhl Westrand. Do roku 900 n.e. wymieniono w źródłach już 84 winnych miejscowości w Badenii.

1409 r. wzmianka o rzymskim sposobie uprawy winorośli w Kaiserstuhl. Za panowania Karola Wielkiego nakazano używania beczek do przechowywania wina oraz zabroniono ugniatania grona nogami. Najstarsze niemieckie prawo winne pochodzi z 12 wieku z Bellingen.

1495 – pierwsze badeńskie prawo winne – ustawa o winach
1575 – wydanie pierwszego badeńskiego prawa o winobraniu
1829 – w badeńskim spisie gatunków winorośli wymieniono ich 190, dziś sklasyfikowano dla całej Badenii 29 gatunków.

UPRAWA WINOROŚLI W KAISERSTUHL

Nazwa Kaiserstuhl została wymieniona po raz pierwszy w roku 1333. Pierwsza udokumentowana wzmianka o uprawie winorośli w Kaiserstuhl pochodzi z 769 roku naszej ery. Z 1409 roku pochodzi informacja o tym, iż już Rzymianie uprawiali tutaj winorośl. Wojna trzydziestoletnia spustoszyła uprawy niemal całkowicie.

Powierzchnia upraw w roku 1890 - 1900 ha.
Obecna powierzchnia upraw - 4180 ha


Gatunki winorośli:

Blauer Spätburgunder 33% upraw

Grauburgunder/Ruländer 17% upraw

Gewurztraminer 2% upraw

Müller - Thurgau 30% upraw

Silvaner 4% upraw

Weissburgunder 7% upraw

PRZETWARZANIE GRONA W WINO

"ciało" , "cierpkość", "zapach" przyszłego wina powstają wyłącznie w winnicy. Tworzą je rok, gatunek winorośli, sposób winobrania oraz terroir (francuskie słowo terroir określa całe środowisko, w którym rośnie winna latorośl – gleba, klimat, topografia) Nowoczesna technika winiarska ma za zadanie szybkie wyciśnięcie soku z gron zaraz po winobraniu. Następnie w perforowanych rotatorach od soku oddziela się i usuwa szypułki. Powstały w ten sposób czysty moszcz fermentuje, tzn. drożdże znajdujące się na skórkach winogron przekształcają zawarty w gronach cukier na alkohol. Całe bogactwo winnych gron staje się winem. Wino dojrzewa, wkrótce zostanie poddane klarowaniu, filtrowaniu, kupażowaniu i prędzej czy później butelkowaniu. Nowoczesne winiarstwo jest naturalne, dlatego otrzymujemy w winach niezmienione całe bogactwo zawarte w gronach. Dzięki temu posiadamy dziś najzdrowsze i najlepiej smakujące wina, jakie kiedykolwiek powstały.

PRZETWARZANIE  GRONA W WINO
Piwnica winnicy rodziny Engist.

TRAKT RZYMSKI

Po zdobyciu Galii przez Rzymian stare celtyckie siedlisko Breisach stało się graniczną twierdzą. BreisachBreisach nad Renem. Położone w połowie drogi między Bazyleą, a Strassburgiem, otoczone od wschodu Renem strzegło bardzo ważnej przeprawy przez rzekę. Rola tego przejścia znacznie wzrosła po zdobyciu przez Rzymian obszarów po prawej stronie Renu. Rzymianie budowali drogi łączące ważne miejscowości, aby móc szybko aprowizować swoje oddziały i dostarczać towary. Jedna z dróg wiodła od przejścia w Breisach przez lasy na północny wschód przez dolinę między Buchsenberg i Schloβberg, aż do Oberrotweil i Bischoffingen.

STREFY UPRAW WINOROŚLI
WE WSPÓLNOCIE EUROPEJSKIEJ


Ze względu na szczególnie korzystne położenie klimatyczne obszar uprawy winorośli w Badenii należy jako jedyny ze wszystkich 11 niemieckich obszarów upraw do strefy B, do której należą również francuska Alzacja, Lotaryngia, Jura , Loara, Sabaudia i Szampania.

Achrarren, winobranie
1992 r. Achkarren - winobranie.
Powrót do góry